Dış Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik

Günümüzde birçok kişinin yaşamış olduğu bir sorun olan dış gebelik tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Peki, dış gebelik nedir nasıl anlaşılır? Dış gebelik, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir dokuya yerleşerek o bölgede gelişmesi olarak açıklanmaktadır. Dış gebeliğin en çok yerleştiği yer kadının fallop kanalları yani kadının tüpleridir. Dış gebelikler tüplerin haricinde; karın içerisinde, yumurtalıklarda, rahim ağzında da görülebilmektedir. Ayrıca rahim içerisinde normal bir gebelik görülürken dış gebeliğin görülmesi de mümkündür. Buna tıp dilinde heterotopik gebelik adı verilmektedir.

Dış gebelik genellikle erken gebelik döneminde görülen ciddi bir durumdur. Oluşan gebelik eğer ki bir dış gebelik ise embriyo kaybedilmekte ve anne hayatı da ciddi anlamda tehlike altında olmaktadır. Dış gebelik nedeni ile anne ölümleri, çok kısa bir süre önceye göre gebeliğe bağlı anne ölümleri nedenleri arasında birinci sırada yer almaktaydı. Günümüzde tıp biliminin gelişmesi ile birlikte erken tanı ile bu neden ortadan kaldırılmıştır. Dış gebelik genellikle yumurtaların tüpler aracılığı ile rahime geçişi sırasında oluşan bir sorundan dolayı kaynaklandığı belirtilmektedir.

Dış Gebelik Durumu Nasıl Anlaşılır

Tüp içerisindeki kanalda meydana gelen herhangi bir yapışıklığa bağlı olarak mekanik bir sorun veya tüplerinin fiziksel olarak daha az hareketlerine bağlı bir durum söz konusu ise yumurtanın rahime doğru ilerlemesi engellenmektedir. Bu durumda yapılan tetkikler ile dış gebelik tanısı konmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM