Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri Nelerdir

Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri Nelerdir

Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri Nelerdir

Kanser günümüzde birçok çeşidi olan ve giderek yaygınlaşan bir hastalıktır. Erken müdahale edilmediği takdirde ölüme götüren bir hastalık olan kanser, sağlıksız beslenme, zararlı madde kullanımı ve diğer sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Özellikle kadınlarda daha fazla görülen cilt kanseri ise, ciddi bir deri hastalığıdır. En yaygın ve bilinen 3 tür cilt kanseri bulunmaktadır:

1- Melanom: En tehlikeli cilt kanseri türüdür. Diğer kanser türlerine göre daha nadir olarak görülen Melanom, erken teşhis edilmediği zaman hızla ölüme götürmektedir.

– Belirtileri: Ciltteki mevcut leke ve benlerin hızlı bir şekilde renk ve şeklinin değişmesi, büyümesi ve hızlı bir şekilde artış göstermesidir. Bu leke ve benler hızla büyüyerek ağrıya ve acı hissine de yol açabilir. Ancak bu nadir olarak görülen bir durumdur. Bu lekeler aynı yara gibi kanar ve sonrasında kurur. Kısa bir süre sonra aynı belirtiler kendini yeniden tekrar eder.

2- Bazal hücreli cilt kanseri: Cildin en üst tabakasında bulunan bazal hücrelerin değişime uğramasıyla oluşan cilt kanseridir. Bölgeseldir ve cildin tamamına yayılmaz. Hayatı tehdit etmese de çok ileri durumlarda hayati tehlike bulunur.

– Belirtileri: Ciltteki kırmızı lekelerin zararlı güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalındığı zaman ortaya çıkan kanser türüdür. Bu kırmızı lekeler kurur ve sonrasında ciltte döküntüler meydana gelir. Ciltte giderek yayılan bu döküntüler iyileşme göstermez ve kendini sıklıkla tekrar eder.

3- Skuamoz hücreli cilt kanseri: Tehlikeli bir cilt kanseri türüdür. Çünkü lenf bezlerine ve iç organlara hızlı bir şekilde erken teşhis edilmediği takdirde yayılmaktadır. Erken teşhis ve tedavi başlatılmadığı zaman ne yazık ki ölümle sonuçlanır.

– Belirtileri: 50 yaş üzerin yetişkinlerde görülür. Belirtileri ciltteki kırmızı lekelerin kolay kanayan bir hale gelmesi ve kendini tekrar etmesidir. Vücuttaki benlerin artması, renklerinin değişmesi, kanaması ve iltihaplanması diğer belirtiler arasındadır. Eğer bu belirtiler varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Tüm bu belirtiler sadece cilt kanseri kaynaklı olmamaktadır. Yoğun güneş ışınlarına maruz kalma, mevsimsel değişiklikler ve genetik faktörlerden dolayı da oluşabilir. Her ihtimale karşı bu belirtilerde bir sağlık kuruluşuna başvurmak en doğru yoldur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM