Çikolata Kisti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata Kisti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata Kisti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti tıp dilindeki adıyla endometriozis, rahim içini döşeyen, her ay regl kanamasıyla dökülen dokunun karın içinde çeşitli yerlere yapışarak ve her regl döneminde mikro kanamalara sebebiyet vererek oldukça önemli problemlere yol açabilen ve kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yumurtalıklara yerleştiği zaman da yumurtalığın içine doğru kanama yapıp zaman içinde biriktiğinde erimiş çikolataya benzer bir kıvam aldığından bu ismi almıştır. Çikolata kistinden şüphelenilen durumlarda kan testleri, vajinal ultrasonografi ve jinekolojik muayene yöntemleri ile değerlendirme yapılabilmektedir.

Kimlerde Görülür?

Üreme çağında olan kadınlarda yaygın olarak görülür. Yani 18-50 yaş arası kadınlarda görülebilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Doğum yapmak çikolata kistinde herhangi bir iyileşme sağlamamaktadır. Sadece hamilelik döneminde çikolata kistinin ilerlemesi durma eğilimi gösterir.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistinin oluşum nedenleri arasında bilinen tek faktör genetik unsurlardır. Bunun dışında çevresel koşullar, beslenme, sigara ya da ilaç kullanımına bağlı olarak geliştiğine dair bir veri yoktur. Ancak beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerle hastalıktan korunulabileceğine dair bilimsel araştırmalar da mevcuttur.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtilerinden biri kısırlıktır. Bunun dışında regl dönemi öncesi ve sonrasında kahverengi akıntı, yine regl dönemi sırasında yoğun sancı, cinsel ilişki sırasında ağrı, regl düzensizliği, yorgunluk ve sırt ağrısı, belde ve kasık bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma, idrar ya da dışkıda kan görülmesi, bağırsak hareketlerinde düzensizlik gibi durumlarda çikolata kistinden şüphelenilebilir. Ancak bu belirtiler çikolata kisti olan bazı kişilerde hafif ya da şiddetli görülse de bazı kişilerde görülmeyebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sebebi tam olarak bilinememekte olan çikolata kistinin tedavisi biraz uzun sürmektedir. Tekrarlayabilen ve ilerleyen bir rahatsızlık olan çikolata kistinin tedavisi esnasında o anki lezyonun ortadan kaldırılması amaçlanır. Çikolata kistinin tedavisi asıl olarak cerrahidir yani kistlerin ameliyatla çıkarılması şeklindedir. Bunun yanı sıra bir takım ilaçlı tedaviler mümkündür ancak bunlar geçici tedavi yöntemleridir. Doğum kontrol hapları kullanımı ve hormonal tedbirler, hormon spiralleri gibi çeşitli tedaviler bu aşamada uygulanmaktadır.

Ameliyatlar çoğu zaman laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin yanı sıra selenyum, B6 vitamini, Krill yağı ve likopen gibi takviyeler tedavi destekleyici olarak kullanılabilir. Beslenmede şekerli ve unlu besinlerden, işlenmiş etlerden, katkı maddeli ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak, bol bol sebze ve meyve tüketilerek, bol su içilerek ve omega alımına dikkat edilerek tedaviye yardımcı olunabilir.

Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çikolata kistinin 1’den 4’e kadar evreleri vardır. 1.evrede karın duvarında nokta şeklinde birkaç odak varken,4.evrede tüm bu odaklar karın içini kaplamış, bağırsaklar ile rahim ve yumurtalıklar arasında yapışıklıklara sebebiyet vermiş olabilir. Erken tedavi edilmesi durumunda tedavinin tam olarak yapılmasını sağlamak mümkün olabileceği gibi ilerlemiş safhalarda tedavi zorlaşmakta ve ağrı problemlerini ortadan kaldırmak güçleşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM