Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir

Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir

Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan Chia tohumu, son zamanlarda özellikle diyetlerde oldukça popüler bir besin maddesi. Ana vatanı Meksika olan Chia tohumu yüksek antioksidan özelliği ile diyet yapanlar tarafından kullanılıyor. Her besin maddesi ile birlikte kullanılabilen bu tohumu kullanmadan önce hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

Chia tohumu faydaları:

1- Metabolizmayı hızlandırıcı ve tok tutucu özelliği sayesinde diyet listelerinde oldukça fazla kullanılmaya başlamıştır. Vücutta enerji tüketimini arttırarak kilo verme sürecini hızlandırır.
2- Kolay sindirilebilir ve sindirim sisteminde yaşanan sorunların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Zamanla sindirim sisteminde yaşanan hastalıkların azalması sağlar.
3- İçeriğindeki zengin Omega 3 yağları ile vücudun günlük ihtiyacı 1 porsiyon Chia tohumu ile sağlanabilir.
4- Zengin içeriği kalp sağlığından sindirim sistemine kadar birçok hastalıkta yardımcı ve besleyici bir besin olarak kullanılmaktadır.
6- Yüksek tansiyon ve beyinle ilgili hastalıklara da iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.
7- Nötr bir tadı olduğu için salatalardan sütle tüketime kadar birçok yemekle beraber tüketilebilir ve zengin içeriği her öğünde kolaylıkla alınabilir.

Chia tohumu zararları:

Tüm bu faydalarının yanı sıra ne yazık ki Chia tohumu fazla tüketildiği zaman bazı yan etkiler de ortaya çıkarmaktadır:

1- Bu yan etkilerden en sık ve genel yaşananı şişkinlik sorunudur. Fazla tüketildiği zaman şişkinliğe neden olarak rahatsız eder. Bu duruma karşı tohumun tüketimini azaltmak sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
2- Hamilelik döneminde yüksek içerikleri yüzünden tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Çocuk gelişiminde durma veya düşük gibi sorunlara karşı doktorlar tarafından kullanılmaması tavsiye edilir.
3- Yüksek miktarda alfa-linolenik içerdiği için fazla tüketildiği zaman erkeklerde prostat kanserine neden olabilmektedir.
4- İçindeki etken maddelere karşı hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlar çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bunların en belirginleri deride kızarmalar, döküntüler ve kaşıntıdır.
5- Chia tohumu çok fazla tüketildiği zaman bağımlılık durumu ortaya çıkarır. Bu yüzden kontrollü ve az miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.
6- Özellikle şeker hastası kişiler tarafından kullanılmamalıdır. İçindeki etken maddeler şeker ilaçlarıyla etkileşime girerek tehlikeli durumlar yaratabilir. Doktorlar tarafından şeker hastalarının kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM