Boyun Fıtığı Riskini Arttıran Hareketler

Boyun Fıtığı Riskini Arttıran Hareketler

Boyun Fıtığı Riskini Arttıran Hareketler

Boyun fıtığı son senelerde gençleri yaşlılardan daha fazla miktarda tehdit ediyor. Özellikle belli bir işte çalışan kesimde görülen bazı boyun ağrıları, her yaş gruplarında ortaya çıkan büyük bir sorun. Ülkemizde kronik olan boyun ağrılarının bu anlamda görülme oranı yaklaşık olarak yüzde 40 gibi yüksek bir ağrı oranında seyrediyor ve bu rakam son senelerde giderek artıyor. Boyun fıtığı da bu boyun ağrıları sebepleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Üstelik oluşturduğu bazı şiddetli ağrı ve bazı hareket kısıtlılığı nedeni ile yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürebilen boyun fıtığı günümüzde artık 20’li yaşların altında da sık sık görülüyor. Boyun fıtığı görülme oranının giderek artmasının arkasında ise modern yaşamın getirisi olan bazı hatalı alışkanlıklarımız yatıyor.

Ön tarafa doğru eğik şekilde durmak

Duruş bozuklukları boyun ve bel fıtığının en önemli fakat aynı zamanda da önlenebilmesi en basit olan nedenlerinden biridir. İki büklüm ifadesi ile tabir edilen şekilde, öne kaymış olarak durmak ya da oturmak boyuna ciddi anlamda yük bindiriyor. Zaman içerisinde bu duruş bozukluğu beraberinde boyunda hafif şekilde, ters C şeklinde, olan normal olan şeklini bozuyor ve bu da giderek boyunda düzleşme diye tabir edilen bu normal olan eğimin kaybolmasına sebep oluyor.

Toplumda birçok kişi çekilen bazı röntgen filmlerinin sonucunda doktorundan sizde boyun düzleşmesi var lafını duymuştur. Bu düzleşme durumu boyun yapılarına, hatta ve hatta beyne giden bazı damarlara daha fazla miktarda yük binmesine yol açıyor. Disk kısımlarına binen yük de bu yüzden artıyor ve koruyucu bir önlem alınmaz ise bu durum boyun fıtığı durumlarına da zemin hazırlıyor.

Devamlı olarak bilgisayar başında vakit geçirmek

Duruş bozukluğunun ya da boyun sorunlarının en büyük suçlularından biri de, sürekli masa ya da bilgisayar başında, başı önde şekilde çalışmak zorunda kalmak. Bilgisayarın ekranına uzun zaman boyunca bakarak çalışıyor olmak da bu anlamda boyun fıtığına büyük oranda neden olabiliyor.

Kontrolsüz şekilde yapılan sporlar

Isınma hareketler yapmadan, kontrolsüz şekilde başlanan bazı sporlar da boyun fıtığına en büyük etken. Bu durum boyun bölgesinde diskler ya da eklemler üzerine fazla miktarda yük binmesine sebep olarak yıpranmalara ve bu da zaman içerisinde boyun fıtığına büyük oranda zemin oluşturuyor. Spor yapar iken aşırı miktarda yük bindirecek olan ters ve zorlu olan egzersiz yapmak da aynı neden ile boyun fıtığı oluşumunu büyük oranda kolaylaştırıyor.
Boynu kütletme durumu

‘Boyun kısmı ağrılarını rahatlatıyorum’ şeklinde yapılan ve halk içinde boynu kütletme şeklinde tabir edilen bu zorlayıcı germeler de birçok anlamda boyun yapılarının ya da disklerin düşmanı. Bunun temel nedeni, bu hareket boyun kısmı kemik yapıları arasında ki uygunsuz bazı sürtünmeler ile git gide artan aşınma durumu ile eklem yüzeylerinde kireçlenmenin ve de deformasyonun temel nedeni oluyor. İlk başlarda rahatlatıyor gibi hissettirirken zaman geçtikçe ve uzun dönemde boyun kısmı omurgasını giderek birçok anlamda yıpratan bir kısır döngünün en büyük sebebi oluyor.

Destek alınmadan ağır yük kaldırma durumu

Uygunsuz biçimde desteksiz olarak yüksek miktarda yük kaldırmak da boyun disk yerlerinde yıpranmanın ve zaman içinde yırtılmanın temel nedeni olabiliyor. Kişinin taşıyabileceği miktardan fazla bir yükün altına girmesi, sırt bölgesinde, omuz bölgesinde sürekli olarak bir şeyler taşıması, ağır olan sırt çantası kullanması ya da hep aynı yönde ağır çanta taşıması durumu boyun omurgasını büyük oranda zorlayan etmenler arasında yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM