Bebeklere Egzersiz Yaptırılmalı Mı

Bebeklere Egzersiz Yaptırılmalı Mı

Bebeklere Egzersiz Yaptırılmalı Mı

Egzersiz, aslında her insanın sağlık koşullarını da göz almak kaydıyla hayatı boyunca yapabileceği bir nevi, spordur. Biz bu yazımızda bebeklere egzersiz yaptırılmalı mı? sorusunun cevabını arayacağız.

Bebeğinize doktorunda onayını alarak egzersizler yaptırabilirsiniz. Bu egzersizler bebeğin kas gelişimi başladıktan sonra(3 aylık)yaptırılmaya başlanır. Bebek doğmadan anne karnında sürekli kıvrık vaziyette olduğundan 3. ayda özellikle hem bebeğimize yardım amacıyla hem de fiziksel olarak faydası olacağından dolayı hafif masajlar ve egzersiz hareketleri yapılabilir. Bu hareketler bilinçsizce yapılırsa bebek de huzursuzluğa hatta kalıcı hasara yol açabilir. Bundan dolayı uzman kişiler tarafından veya anne bunları öğrenerek uygulamalıdır.

Bebeklerin 0-3 yaş arası en çok gelişim yaşadığı çağlardır. Bebeğin kas ve iskelet sisteminin geliştiği bu çağlarda egzersizler büyük önem taşır. Burada önemli olan bebeğe uygun fiziksel hareketler olup doktor onayıyla yapılmasında fayda var.

Bu egzersizler bebeğe sağladığı büyük yararları vardır. Bebeğin hareket kabiliyetini geliştirir, kas ve iskelet sistemini düzenler, yürüyüşü düzelir hatta erken yürümeye başlayabilir ve duruş bozukluğu olmasının önüne geçer. Tabi bunun manevi bir yararı da vardır ki anne ve babayla bebek arasında daha kuvvetli bağlar oluşur çünkü bebek annesinin ve babasının kendisiyle ilgilenmesini anlar ve bu ona he cesaret hem huzur verir.

Burada bir başka önemli durum annenin veya babanın egzersizi kim yaptırıyorsa yaptıran kişinin sakin ve huzurlu bir zamanında olması bebek için daha faydalı olacaktır. Bebek bu egzersizleri yaparken aç olarak yapması da bebek için ve sizin için iyi olacaktır çünkü bebek tok olduğunda kusma veya sindirim bozukluğuna sebep olabilir.
Sonuç olarak bebeğe fiziksel durumuna göre sağlık problemi de yoksa egzersiz yapılmalıdır ama burada dikkat edilmesi gereken konu doktora başvurup hangi hareketlerin yaptırılıp yaptırılamayacağı konusunda fikir alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM