Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Doğuştan Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde en sık rastlanılan sağlık sorunları arasında doğuştan kalça çıkıklığı gelmektedir. Bu nedenle de doğum gerçekleştikten sonra hekimler doğrudan bebeğin muayenesini gerçekleştirirler. Burada muayene esnasında bebeğin kalçası da kontrol edilmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri

Bebeklerde doğuştan kalça çıkıklığı belirtileri bebeğin ilk doğduğu anda gözle görülmeyebilir ancak doktor muayenesinde rahatlıkla anlaşılabilecek bir durumdur. Muayene sırasında bebek arka üstü yatırılır ve arkasından dizleri bükülüp kalça hareketi sağlanmaya çalışır eğer ki bu hareket neticesinde bir sorun yok ise o zaman kalça rahatça hareket eder. Lakin sağlıksız bir durum varsa kalça bir tıklama sesi çıkaracaktır. Bu da kalçanın yuvasına oturduğu anlamına gelecektir. Eğer ki bu esnada kalça yerinden çıkarsa ikinci bir tıklama sesi daha duyulur.

Doğum işlemi tamamlandıktan sonra bebek geneli bir meyaneye alınır ve bu beden muayenesinin bir parçası da kalça çıkıklığıdır. Ancak bebeğin uyluk kemiği de yerinde olup olmadığına dair kontrol edilmektedir.

Bebeklerde Kalça Çıkığı Nedenleri

Doğuştan kalça çıkıklığının en büyük nedenleri arasında istikrarlı olmayan kalça eklemleri söz konusudur. Bu da bebeğinin anne karnında tam olarak gelişememesinin bir neticesidir. Kalça çıkıklığı kız çocuklarında daha fazla görülen bir durumdur ancak bunun tıbbi anlamda nedeni henüz bilinmemektedir. Kalça çıkıklığı devam ederse eklemler ciddi anlamda bundan etkilenmektedir.

kalça çıkığı
Kalça Çıkıklığı

Bebeklerde Kalça Çıkığı Tedavisi

Bebeklerde kalça çıkıklığı sorun olmayacak bir durumdur. Rahatlıkla tedavi edilebilir ve uzun vadede de yan etkileri olmaz.  Bu şekilde bebek ayakları kurbağalama şekilde alçıya alınır ve birkaç ay sonrasında film çekilerek son durum tespit edilir. Eğer ki bu süre içerisinde durum normale dönmüş ise tedaviye son verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM