Bebek Doğar Doğmaz Emzirilmeli Midir

Bebek Doğar Doğmaz Emzirilmeli Midir

Bebek Doğar Doğmaz Emzirilmeli Midir

Gebeliğin son ayında meme bakımı yapıp göğüslerini emzirmeye hazırlayan anne adayları bilirler ki bebek doğmadan önce göğüslerin emzirme için hazırlığı ve süt yapımı doğumdan önce tamamlanır. Bebek doğar doğmaz emzirilecek şekilde göğüsler süt vermeye hazırdır. Pek çok bilimsel kaynak bebeğin ilk bir yarım içinde emzirilmesini anne ve bebek açısından faydalı bulmaktadır. Pek çok Avrupa ülkesinde göbek kordonu kesilir kesilmez bebek anneye verilir ve emzirmesi için teşvik edilir.

Doğum gibi stresli ve yorucu bir durumdan sonra yorulan anneler veya genel anestezi altında yapılan sezaryen ameliyatı sonrasında narkozun etkisindeki anneler bu ilk ve muhteşem buluşmayı daha geç yaşamakta ve bunun sonucunda ilerleyen dönemde bebeğin emmeme sorunu veya sütün gelmemesi gibi problemlere zemin oluşmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının bilinçlenip ilk yarım saatte bebeklerini emzirmek istediklerini sağlık ekibine bildirmeleri hem kendileri hem de bebekleri için çok faydalıdır.

İlk yarım saatte bebeği emzirmenin anneye ve bebeğe faydaları

1. Emzirmeye erken başlamak süt salınımını erken uyarır ve arttırır.
2. Anne sütü içindeki koruyucu maddeler bebeğe erken geçtiği için bebeğiniz enfeksiyonlara karşı daha korunaklıdır.
3. Henüz hastanedeyken emzirmeye engel durumlar gözlenir ve daha profesyonel yardıma kolayca ulaşılabilirsiniz.
4. Doğum sonrası rahimin küçülüp eski haline dönmesi istenen bir durumdur. Emzirme bu toparlanmayı hızlandırır.
5. Rahimin yeterince toparlanmaması annede kanamanın çok olmasına, kanamanın olması kansızlık şeklinde istenmeyen durumlar art arda gelişebilir. Oysa emzirmeyle birlikte meme ucundan annenin beynine giden uyarılar, beyinden rahime toparlanması gerektiğini uyaran sinyallerin daha erken gitmesine ve komplikasyonlar başlamadan önlem alınmasına yardımcı olur.
6. Erken dönemde emzirilen bebeklerde mide-bağırsak anomalilerinin erken teşhisi ve tedavinin vakit kaybedilmeden yapılabilmesi için büyük bir avantajdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM