Bebeğinize Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Bebeğinize Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Bebeğinize Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Bebeklerin gelişim dönemlerinde ve özellikle anne sütünden çok normal besinlere yöneldikleri dönemde, bazı besinlerde uzak durmaları, gaz probleminin de azalmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle bu besinlerin ebeveynler tarafından dikkate alınması ve annelerin bebeklerine bu besinleri verecek olsalar bile dengeli bir şekilde vermeleri, bebeğin daha rahat bir gelişim süreci yaşamasına neden oluyor.

Anne Sütü

Birçok ebeveyn, anne sütünün çocuklara gaz konusunda zarar verdiği bilmiyor. Ancak bu zarar doğrudan değil, direkt olarak anneyle alakalı. Annenin zararlı, gazlı ya da gaz unsuru teşkil eden yiyecekler tüketiyor olması, haliyle bebeklerin bu sütten faydalanmalarına ve gaz problemi yaşamalarına neden oluyor. Annenin tüketmiş olduğu besinler, anne sütü üzerinde doğrudan etki yaratıyor.

Baklagiller

Nohut, fasulye ve mercimek püresi gibi gıdalar, besin anlamında oldukça iyi takviyeler oluyor. Ancak bebeklerde gaz yapan besinler konusunda baklagiller çok büyük önem taşıyor. Baklagiller, yetişkin insanlarda bile gaz problemine neden olurken, bebeklerde bu sorun daha da fazla artış gösteriyor.

Yoğurt

Yoğurt, içermiş olduğu maddelerden ötürü insan vücuduna son derece iyi geliyor. Ancak içerisinde bulunan enzimler ve laktoz maddesi, bebeklerde gaz oluşumuna büyük bir katkı sağlıyor.

Sebzeler

Enginar, brokoli ve bürüksel lahanası gibi sebzelerin bebeklerde gaz oluşumuna etki ettiği görülüyor. Ancak bu sebzelerin haşlanırken bir miktar kimyonla karıştırılması, haliyle gaz oluşumuna neden olan maddelerin etkisini büyük ölçüde azaltıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM