Bebeğin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebek bakımının bir hayli önemli ve de özen isteyen bir konu olduğunu sanıyorum ki bilmeyen yoktur. Özellikle de ilk kez bebek sahibi olan anne ve baba adayları bu dönemde zorluklar yaşarlar. Bunun birinci nedeni tecrübesizliktir. Tecrübesizlik ise beraberinde endişe ve besleyememe korkusunu da beraberinde getirecek olan en önemli konuların başında gelir. Anne sütü ile beslenen bebeklerdeki en büyük sıkıntılardan birisi bebeğin doyup doymadığıdır. Bebek ağladığı zaman ilk akla gelen konu onun aç olabileceğidir. Bunu pratik anlamda her anne ve baba bilir ancak yine de akıllarındaki ya doymadıysa sorusudur.

Halbuki baktığınız zaman bebek hayatta karşılaşabileceği her durum karşısında ağlayabilir. Yani önceden dünyaya adapte olması mümkün değildir. Her şey yaşayarak gelişeceği içinde ihtiyaçlarının en temeline ağlamayı koyar. Buna kısaca havadan sudan sebeplerden ağlamalarda diyebiliriz. Bebekler annesini emdikten sonra çok fazla süt aldılarsa fazlasını kusarak geri çıkaracaktır. Bu nedenle de süt sonrasında bebeğin gazını çıkarmak yapılabilecek ilk hareketlerin başında gelir.

Bebekler ilk dönemde acıktıklarında çok iştahlı bir şekilde emerler ve doyduklarında da memeden kendilerini geri çekerler. 3 ay sonrasında ise etraf algısı açıldığından ilgisi hemence dağılabilmektedir. Yani doymadan da memeyi bırakabilir. Bunun için annenin bebeğini çok sık aralıklarla emzirmesi gerekecektir. Bebeğinizin doyup doymadığının kontrolünü bezinden yapabilirsiniz. Çünkü karnı tok olan bir bebek günde en az 4-5 adet bez doldurur. Buradan hareketle bebeğinizin yeme şeklini de hesaplayabilirsiniz. Bebeğin boy ve kilosu da bu konuda onu ele verecektir. Sağlık gelişimini sürekli olarak takip ederseniz kilo artışları da ortaya çıkacaktır. Eğer ki bebeğinizde kilo artışı oluyorsa o zaman bebeğiniz yediklerinden de doyuyor demektir.

bebeğin doyduğunu nasıl anlarım
bebekler ne zaman doyar

Bu iki önemli nokta bebeğin karnının doyup doymadığı konusunda açıklayıcı olacaktır. Ancak onunla zaman geçirdikçe kendiniz de artık onun ne zaman doyup doymadığını da anlamaya başlayacaksınız. Bu yüzden bu konuyu stres yaparak bebeğinize son kaşık sendromu yaşatmamalısınız. Çünkü bizim ülkemizde sıkıntılı konuların başında da bu son kaşığı ye de bir daha vermeyeceğim gibi bir girişim her anne tarafından uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM