Aile Planlaması Ve Gebelik

Aile Planlaması Ve Gebelik

Aile Planlaması Ve Gebelik

Kaliteli bir yaşam sürmek için bazı şeyleri planlamakta fayda vardır. Özellikle bir toplumun mutluluğu ve huzuru ailede başlamaktadır. Bu nedenle ilk olarak doğru planlamaların yapılacağı konu aile planlaması olmalıdır. Bir ailenin yaşam kalitesi ne kadar yüksekse bu ailede yetişen bireylerde tolum için verimli, çalışkan ve huzurlu bir yapı oluşturmaktadır. Aile toplumun en kıymetli parçasıdır. Bu nedenle bir aile kurulurken çok dikkatli düşünülmeli adımlar sağlam atılmalıdır. Bu yazıda aile planlaması ve gebelik süreci hakkında okurların yararlanması için doğru bilgiler verilecektir. İlk bilinçlenilmesi gereken konu aile planlamasıdır.

AİLE PLANLAMASI

Eskiden imkânlar olmadığı için bir takım cahillikler yapılabiliyordu. Artık zaman ilerledikçe teknoloji sayesinde doğru bilgilere kısa zamanda ulaşılmaktadır. Aile planlaması da oldukça kolay öğrenilebilecek bir disiplindir. Öncelikle anne ve baba olacak kişilerin bu konuda karşılıklı isteği olmalıdır. Tek taraflı olarak verilen kararlar eşleri üzecek ve ilerde çocuğa yansıyacaktır.

Evlenir evlenmez çocuk sahibi olmak için acele etmeye gerek yoktur. Öncelikle eşlerin anlaşma ve uyum sağlama süreci düzene sokulmalı ve evlilik hayatının üstesinden gelebildikleri gözlenmelidir. Sonrasında karşılıklı olarak dünyaya getirecek oldukları bebeğin bakımını üstlenebilecek sorumlulukları konusunda hem fikir olmalıdır. Bunun dışında başta gelen sorumluluklardan birisi de ekonomik koşulların varlığıdır.

Kişiler ancak dünyaya getirecekleri bebeğin bütün temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği zaman bu kararı vermesi gerekir. Toplumda en çok bilinen söz ”bakamayacağın çocuğu dünyaya getirme”dir. Bu doğrudur. Sert bir söz olsa da gerçekleri yansıtmaktadır. Maddi imkanların doğrultusunda bakabileceği kadar bebek sahibi olmak gerekir. Yanlış bir kararla çok çocuk sahibi olarak bakamayacak şekilde bir bebek dünyaya gelmesi hem aileleri zora sokacaktır hem de en çok bebekleri zorlayacaktır. Büyüdükçe masrafları artacaktır ve standart bir hayat süremeyecektir bu nedenle planlama doğru olmalıdır.

GEBELİK

Gebelik annelerin en hassas dönemidir. Gebe kalmadan önce doğru bir aile planlaması yapıldıysa doğru bir yoldasınız demektir. Gebelikte öncelikle doğru zamanlama ile gebe kalınmalıdır. Çocukların arasında en az iki yıl olmalıdır ki hamilelik daha kolay geçsin. En azından bir çocuk biraz büyümüş olsun. Sağlıklı bir aile için çocuk düşünmüyorsanız lütfen korunmayı unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM