Ağız Ve Diş Sağlığında Rol Oynayan Önemli Etkenler

Ağız Ve Diş Sağlığında Rol Oynayan Önemli Etkenler

Ağız Ve Diş Sağlığında Rol Oynayan Önemli Etkenler

Sağlıklı gülüşler, sağlıklı yarınlar, sağlıklı bir şekilde beslenebilmek için dişlerimize gereken önemi en iyi şekilde vermeliyiz. İnsanların düzenli bir şekilde besinleri tüketebilmeleri için dişlerin önemi büyüktür. Beslenme ağızda başladığı için dişlerin sağla ve bakımlı olmaları büyük önem arz etmektedir. Hastalıklı, yani çürük dişler ağız ve diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi vücudun diğer organlarına da ciddi zararları dokunmaktadır. Hastalıklı dişler ağızda kötü kokulara sebebiyet verdiği için insanlar sizinle iletişim kurmaktan kaçınabilirler.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda sağlık bakanlığı birçok çalışma yapmış olsa da bu halk tarafından tam benimsememiş, ağız ve diş sağlığına verilen önem yeterince yerine oturamamıştır. Sağlıksız dişler, diş etlerine de ciddi zararlar verdiği için sık sık hastalanmanıza sebebiyet verebilir. Bu nedenle diş bölgelerine birikmiş enfeksiyon çeşitleri kalp, damar, böbrek ve mide rahatsızlıklarına kadar yol açabilmektedir. Ülkemizde diş hastalıklarına tütün ve sigara mamullerinin kullanılması, yanlış ve düzensiz beslenme, ağız ve diş sağlığı bakımının aksatılması ve diş doktorlarına kontrollerin yaptırılmaması gibi etkenler yol açmaktadır. Diş sağlığını bozan en büyük etken kuşkusun sigara ve alkol tüketiminin yaygın olmasıdır. Sigara dişlerde renk değişimi ve diş etlerine tahrişler bıraktığı için dişleri olumsuz yönde etki yapmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı ihmalinde süreç nasıl ilerlemektedir?

Ağız ve diş sağlığının önemini aile bireylerine ya da çocuklarımıza küçük yaşlarda aşılamamız gerekmektedir. Küçük yaşlardan itibaren dişlerin günde en az iki defa fırçalanması gerekmektedir. Bu süreçte dişler fırçalanmazsa eğer yemek artıkları dişlerde tutunur ve yavaş yavaş tortu şeklini alır. Yaklaşık 12 ile 18 saat aralığında yine fırçalanmazsa bu kalıntılar plak şekline ulaşır ve dişlerden çıkarılması oldukça zorlaşır. Oluşan bu plaklara zamanında bir diş hekimine gidilmezse eğer dişlerde mikroorganizmalar çoğalmaya devam eder vi diş minelerine kadar ulaşmaya başlar. Artık diş neredeyse tamamen yok olma yoluna doğru ilerlemektedir. Akabinde diş etlerinde iltihaplanmalar başlar ve diğer hastalıklara da yol açmış olur.

Sağlıklı dişler için yapılması gerekenler nelerdir?

Düzenli ağız ve diş sağlığı için mutlaka yılda en az bir kere dişlerimizi kontrolden geçirtmeliyiz. Ağız ve diş sağlığı için en önemli etkenlerden biri de yediğimiz yiyeceklerdir. Yiyecekler dişlere olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Özellikle çikolata, şeker, kola ve benzeri asitli içecekler dişlere en çok zarar veren maddelerdir. Kalsiyum içeren gıdalar dişlerin en iyi dostudur. Bu nedenle diş sağlığı için bol kalsiyum içeren gıdalar tüketmeye özen göstermeliyiz.

Süt, peynir, balık ve yoğurt gibi yiyeceklerde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Diş sağlığı için sabah ve akşam mutlaka dişlerinizi yumuşak uçlu bir fırça ile fırçalamanız gerekmektedir. Diş fırçalarınızı uzun süre kullanmadan ortalama 2 ayda bir mutlaka değiştiriniz. Kesinlikle size ait olmayan bir fırçayı kullanmayınız. Diş macunlarınızda florür oranı yüksek olan macunları kullanmaya özen gösteriniz. Unutulmamalıdır ki diş sağlığı için en önemli etken dengeli beslenme ve günlük 2 defa dişlerin fırçalanmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM