Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ağzın kötü kokması, birçok insanın yaşamını doğrudan etkileyen, kişisel ve mesleki ilişkilerini gerileten, her dört kişiden birinde görülebilen bir problemdir. Kişilerde özgüven eksikliği, psikolojik sorunlar ağız kokusunun yol açabileceği rahatsızlıklardandır.

Ağız kokusunun bir çok nedeni vardır, Akciğerlerden gelen koku Ağız kokusu değildir, bu bir nefes kokusudur. Nefes kokusu, akciğer enfeksiyonlarının yol açtığı yada Sindirim sistemi bozukluklarından kaynaklanır. Besinlerin gereği şekilde sindirilemediği zaman sindirim kanalında açığa çıkan gazlar kişinin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir.

Şeker, gut ve diyaliz hastalarında ağız kokusu görülür. Bu tür hastalarda kimyası değişen kan gazlarının Akciğerler yoluyla dışarıya atılması kötü nefes sorunlarına yol açar.

Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri

Bakteriler : Kötü nefesin çoğu bakteri kaynaklıdır, Bakteriler yemek artıklarının da ürememeye başlar, üreme esnasındaki salgılamalar kötü nefese neden olur.

Ağız Hastalıkları : Diş eti iltihabı veya diş eti hastalıkları gibi bazı ağız hastalıkları kötü koku nedenidir.

Tükürük salgısının az olması : Tükürük eksikliği kötü kokuya neden olur. Tükürük ağızda bakterilere karşı asitlik hareket oluşturur, bu nedenle ağız genellikle sabahları daha kötü bir kokusu vardır. İyi bir tükürük salgısı ağız kokusu ortadan kaldırmak için en iyi kaynaktır. Ağız kuruluğu tükürük eksikliği ile karakterize edilen bir ağız hastalıktır, tükürük eksikliği kötü nefesten sorumlu olabilir .

Gıda : Bazı gıdalar ağız kokusu nedenidir. Sarımsak, soğan, sosis, fermente peynir, balık.

Stres : Duygusal stres, kötü sindirim ve emilime neden olabilir, örneğin stres altında çiğnenmeden yutulan gıdalar sindirim sorunlarına dolayısı ile kötü kokuya neden olur.

Diğer hastalıklar : Diyabet, Karaciğer hastalıkları , mide, duodenum ülseri , böbrek sorunları, ağız yaraları, kanser.

Kimyasal zehirlenme : Siyanür ile bazı toksik kimyasallar ağız kokusunda sorumludur , bu nedenle kimyasal zehirlenme ağızda acı badem gibi tanıdık bir koku üretir .

Ağız Kokusu Tanısı ve Tedavisi

Bu yazıda sözü edilen önlemlerin kabulü ile ağız kokusunda bir yarar sağlanmadığı takdirde, sorun kronik ağız kokusu ile ilgili bir sorundur. Bu anomalinin gerçek nedenleri için bir Uzman Hekime danışmalısınız.

Diş fırçası ve diş ipi: Genel olarak dişler, dil ve ağız dahil her yemekten sonra ağızda kapsamlı bir temizlik , gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir yerde bunu yapmak için durum uygun olmadığında veya diş fırçası, diş ipi gibi eşyaları olmadığında atık miktarını azaltmak için su ile ağzınızı çalkalayın. Biraz elma veya havuç çiğnemek çok yararlı olabilir.

Diş hekimini ziyaret edin : Diş çürüğü ya da enfekte yara varlığı kötü nefese neden olabilir bunu ancak bir uzman hekim teşhis edebilir. Düzenli aralıklarla diş hekimini ziyaret edin.

Ağız kokusuna neden olan yemeklerden kaçının : (Sarımsak ve soğan, biraz maydanoz yenmesi ile nötralize edilebilir. ) Hızlı gıda yeme alışkanlığından kaçının, gıdaları çiğnemek, sindirim sistemine yardımcı olur ve bağırsaklarda fermente gıdalar oluşmasını önler .Ağız bakterilerini ortadan kaldırmak ve tükürük salgısını teşvik etmek için su bol miktarda su için.

Dilinizi temizleyin : Dil içerdiği yoğun bakteriler nedeniyle ağız kokusundan sorumlu olabilir. Dişlerinizi fırçaladığınız zaman, dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

Ağız kokusu gizleme : Kötü nefes durumlarında nane şekeri kullanımı ağız kokusunu gizlemeye yardımcı olur.

Ağız Kokusu için Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kötü nefes tedavisinde fitoterapinin Ağız bakterileri yok eden Antiseptik bitki kullanımı ve Kötü kokuları maskeleyen Aromatik bitki kullanımını içerir.

Nane (Mentha) : Bu sarımsak ve soğan gibi kötü kokulu bitkilerin, soluk vermede ortaya çıkan kötü kokuyu giderir. (Su bardağı başına kurutulmuş bir çay kaşığı nane kaynatılarak günde iki bardak tüketilmelidir.)

Maydanoz (Petroselinum crispum) : Nane ile aynı fonksiyona sahiptir. (Maydanozun ezilmesiyle elde edilen suyu günde 3 yemek kaşığı alın) Maydanozun toksisite etkisi olabilir, tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Kamkat (fortunella) : Kamkat portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinden bir meyvedir. Kamkatı diğerlerinden ayıran özellik kabukları ile yenmesidir. Kamkat ağzın kötü kokmasına neden olan bakterilerle savaşır. Kamkatın antiseptik özellikleri ağız kokusu tedavisinde çok etkili bir çözümdür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM