Adet Sancısının Çözümü Var Mıdır

Adet Sancısının Çözümü Var Mıdır

Adet Sancısının Çözümü Var Mıdır

Pek çok kadının her ay yaşadığı büyük bir sorun haline gelen adet ve beraberinde oluşan belirtilerin bir çözümü olup olmadığı konusundan bahsetmek gerekirse eğer ilk sorun olarak adet sancısını görmekteyiz. Peki, adet sancısının çözümü var mıdır? Sorusuna yanıt aramamız gerekirse yazılanlara göz atmanızda fayda vardır.

1.Adet Döneminde Yapılamaması Gerekenler

Adet görmeye ilk başladığımız ve devam eden her aylık periyot dönemlerinde yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi adet sancısıdır. Bazı kadınlarda hafif olan bu ağrı bazı kadınlarda ise daha şiddetli bir halde olmaktadır. Böyle dönemlerde dikkat etmeniz gerekenleri sıralamak gerekirse, öncelikle ağır taşımamaya özen göstermelisiniz. Hem bel ve sırt ağrılarınız için hem de adet sancılarının şiddetini artırmamak için bu durum gereklidir.

Eğer o dönemde dinlenme şansınız varsa ağrının şiddetli olduğu günlerde bel bölgenizi sabit tutacak şekilde belki bir yastık yardımı ile de olabilir bu durum bol bol dinlenmeye özen gösterin. Tükettiğiniz gıdaların katı gıdalar ağırlıklı olmamasına özen gösterin çünkü yaşayacağınız kabızlık gibi sorunlar sancıları artırabilir. Ayak, bel ve sırt bölgelerinizi üşütmemeye özen gösterin. Mümkün olduğunca soğuk sudan uzak durun ve ılık su ile işlerinizi halletmeye çalışın.

2. Adet Döneminde Yaşanan Sorunları Hafifletmek Adına Neler Yapılmalıdır?

Üzerinizde oluşan gergin ve sinirli ruh halini atmak için bitki çayları tüketmenizde fayda vardır. Özellikle melisa ve rezene çayları bu durumlarda işe yarayabilir ancak günlük kullanımına dikkat etmelisiniz. Fazladan tüketim yapmayın ve bol bol su içerek sıvı takviyesini sağlayın. Sürekli oturma pozisyonunda bir işiniz varsa veya hareket kısıtlı bir işte çalışıyorsanız ara ara yerinizden kalıp yürüyüşler yapın. Bu kasılma ve sancıların şiddetini azaltacaktır.

Ayaklarınızın altına sıcak su torbası koymanız da size büyük fayda sağlayacaktır ancak kesinlikle sıcak su torbasını kasık bölgenize koymayınız. Bu durum yumurtalıklara zarar veren bir yöntemdir. Derin derin nefes egzersizleri yapmanız da kasılmaları azaltacak bir durumdur. Eğer şiddetli ağrı geçiren ve doktor tavsiyesinde ilaç kullanan bir kişi iseniz o dönemlerde yine doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı alın ancak kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ışığında bir ilaç kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM